W najbliższą sobotę tj. w dn. 27 maja o godzinie 20.00 zapraszamy na nocne zwiedzanie Katedry wraz z przewodnikiem.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława B. M. i św. Wacława M. w Świdnicy zaprasza na konferencję prasową podsumowującą projekt pt. „Konserwacja, renowacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”

Z początkiem nowego roku z pierwszej części nawy głównej demontowane są rusztowania, dzięki czemu widać pierwsze efekty prac.

Niedawno informowaliśmy po pierwszych powrotach cennych obrazów gigantów do świdnickiej katedry. W połowie grudnia pojawiły się także pierwsze odrestaurowane figury świętych.

Jeden z wielkoformatowych obrazów wiszących w nawie głównej nabrał blasku. Żywe kolory i naprawione ubytki, ale przede wszystkim rozmiar malowidła robią wrażenie.

Koniec każdego miesiąca, to czas spotkania komisji konserwatorskiej. Oceniany jest wtedy postęp prac.

Na plac budowy w obecności konserwatorów i proboszcza katedry zawitał bp Marek Mendyk wraz Beatą Moskal-Słaniewską – Prezydent Świdnicy.

W lipcu minął rok od podpisania umowy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a parafią katedralną na realizację projektu o nazwie: Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej.

Przedstawiamy kolejne efekty prac krakowskich konserwatorów nad zabytkami katedry świdnickiej.

W krakowskich pracowniach konserwatorskich praca nad zabytkami katedralnymi przynosi już widoczne efekty.

Trwa mozolny i precyzyjny demontaż barkowych, wielkoformatowych obrazów sztalugowych wraz z ramami w nawie głównej.

Rozpoczął się remont nawy głównej w Katedrze Świdnickiej. Po zamontowaniu rusztowań rozpoczęto zdejmowanie obrazów i figur, które trafią do pracowni konserwatorskich.

W dniu 18 lipca 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Parafią rzymskokatolicką pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy na realizację inwestycji pn. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej.

Ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego trafi Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał właśnie umowę na realizację inwestycji pn. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł.