baner_przewodnik
Adres Parafii:
Plac Jana Pawła II 2-3
58-100 Świdnica | tel. 530 853 425
Get Adobe Flash player

Nad ołtarzem króluje Najświętsza Maria Panna Królowa Wszechświata, Bóg Ojciec i Duch Święty. Siedem kolumn nawiązuje do biblijnej Księgi Przysłów:

"Mądrość wybudowała sobie dom i wzniosła siedem kolumn"

Na ścianie z prawej strony prezbiterium zawieszono olbrzymi obraz przedstawiający zamordowanie św. Wacława, dzieło słynnego śląskiego malarza barokowego Michała Willmanna z 1668 r. Naprzeciw niego jest obraz ukazujący śmierć św. Stanisława Szczepanowskiego. Oba przedstawiają patronów kościoła. Po prawej i lewej stronie ołtarza, wmontowane w ścianę, płyty z łacińskimi inskrypcjami odnoszące się do historii kościoła i zakonu jezuitów.


Kolejny ołtarz (z 1696 r.) poświęcono Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryji Panny. Antepedium pokazuje Arkę Przymierza. Powyżej relief z Esterą wstawiającą się za Żydami przed królem perskim. Główny relief ołtarza to motyw Niepokalanego Poczęcia - Maryja zgniatająca głowę węża, nad nią Duch Święty. Ponad ołtarzem anioł ze złotym sercem. Ołtarz otoczony jest małymi reliefami, nawiązującymi do postaci Maryji. Widzimy m.in. symbole występujące w litanii loretańskiej.


Za kaplicą poświęconą św. Jadwidze w nawie północnej znajduje się ołtarz św. Judy Tadeusza. U stóp świętego przedstawienia osób, które zwracają się do niego ze swoimi troskami.


Dalej również w nawie północnej za kaplicą poświęconą św. Janowi Chrzcicielowi znajduje się ołtarz poświęcony św. Dyzmie. Na nim wizerunek ukrzyżowanego świętego, wedle Ewangelii skruszonego łotra. Poniżej miłosierny Samarytanin z podróżnym, na którego napadli rabusie. Legenda twierdzi, że jednym z nich miał być św. Dyzma.


Za północnym wejściem do kościoła (bramą Oblubienicy) znajduje się pochodzący z ok. 1955 r. ołtarz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Na ścianie nad ołtarzem umieszczono rzeźbę przedstawiającą Golgotę, z postaciami ukrzyżowanego Chrystusa, Najświętszej Maryji Panny, św. Marii Magdaleny i św. Jana Apostoła. Obok barokowa rzeźba ukazująca Chrystusa w Ogrójcu, dzieło Johanna Riedla. Po Ostatniej Wieczerzy Chrystus udał się z kilkoma uczniami do ogrodu Ogrójec (zwanego też Getsemane) na Górze Oliwnej. Podczas gdy uczniowie usnęli, Jezus zaczął się modlić, wówczas anioł podał Chrystusowi kielich goryczy.

Znajdująca się nieco dalej Pieta przedstawia Maryję trzymającą na swych kolanach martwego Chrystusa. Inskrypcja u podnóża tego gotyckiego dzieła brzmi: "Origo hujus 1499 imaginis est", tzn. "Początek tego dzieła to rok 1499". Data ta była kwestionowana, twierdzono jakoby rzeźba powstała w roku 1422.

 • "Szukajcie Pana gdy się pozwala znaleźć"

   
 • Msze święte w niedziele

  7.00, 8.30, 10.00,
  11.30, 13.00, 18.00

  Msze święte w tygodniu

  6:30, 9:00, 12:00, 18:00

  Msza św. w Kaplicy
  Matki Bożej Świdnickiej

  Sobota godz. 6.30

  Czwartek godz. 16.00 (trydencka)

WYSZUKIWARKA

Copyright © Parafia śśw. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.