baner_alejki
Adres Parafii:
Plac Jana Pawła II 2-3
58-100 Świdnica | tel. 530 853 425
Get Adobe Flash player

arcybractwo

 Arcybractwo Straży Honorowej

 Najświętszego Serca Pana Jezusa
 

Działa przy katedrze w Świdnicy, założone zostało 21 października 1995 roku. Dokonało się to w obecności ks. Zdzisława Sosnowskiego oraz dyrektora Arcybractwa Straży Honorowej, który na tę uroczystość przyjechał z Krakowa.

Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, jako stowarzyszenie, działa na całym świecie, z centralą w Paray-Le-Monial we Francji. Zrodziło się z wielkiego pragnienia czcicielki Boskiego Serca, s. Marii Bernard, a która inspirację czerpała z objawień Pana Jezusa św. s.Marii Małgorzacie Alacoque.

 
Pierwszą jego zelatorką była Elżbieta Sarlej, która wstąpiła do Arcybractwa Straży Honorowej w Krakowie – Łagiewnikach dn. 2 czerwca 1989 roku. Obecnie do Arcybractwa Straży Honorowej należy 78 osób, w większości osoby starsze.
 
W Polsce Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ zostało kanonicznie założone przez bp Antoniego Gałeckiego, przy kościele Sióstr Wizytek w Krakowie w 1869 roku, a dekretem nuncjusza Achillesa Rattiego, podniesiono je do godności Arcybractwa dla całej Polski 1919 roku.
 
Od czasu założenia, wiele razy otrzymywało zachęty i aprobaty od hierarchii kościelnej. Świadczy o tym lista duchowych przywilejów, uzyskiwanych od Piusa IX, Leona XIII, Benedykta XV, Jana XXIII i Jan Pawła II.
 
Kandydaci, chcąc wstąpić do Arcybractwa, składają uroczyste przyrzeczenie przed ołtarzem – podczas Mszy Świętej – zobowiązując się przez jedną obraną Godzinę Straży, nie zmieniając nic w swoich codziennych obowiązkach, łączyć się myślą z ofiarą, jaką Jezus składał na krzyżu za zbawienie świata. Ofiarują Bogu w ciągu tej godziny wszystko, co czynią i wszystko, czym są, na uwielbienie i wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
 
Nazwisko członka Arcybractwa wpisywane jest do Księgi Wpisu w miejscu działania wspólnoty, Księgi Wpisowej u dyrektora Arcybractwa w Krakowie oraz w tzw. Zegarze.  Na Zegarze zaznaczone są wszystkie godziny dnia, a dzięki różnicy czasu, w zależności od szerokości geograficznej, obejmują 24 godziny całej doby.
W ten sposób tworzy się wieniec czcicieli z całego świata, którzy trwają na posterunku, na wzór Najświętszej Marii Panny, św. Marii Magdaleny i św. Jana, stojących u stóp krzyża w chwili, kiedy z przebitego boku Jezusa Chrystusa wypłynęła krew i woda, jak o symbol łask, wysłużonych Jego ofiarą.
 
Do Arcybractwa mogą należeć ludzie każdego stanu i zawodu, mężczyźni i kobiety, dzieci i młodzież, osoby zamężne i samotne, młodzi i starsi, zdrowi i chorzy, zakonnice i zakonnicy, kapłani, biskupi. Ważnym jest aby wszyscy członkowie Arcybractwa chcieli pogłębiać swoją wiarę, a przez mod1itwę, dobre uczynki i pokutę wynagradzali za grzechy świata.

Wspólna objęta jest zawsze opieką księdza kapelana, który przez pogadanki, referaty, rozważanie Pisma Świętego, modlitwę, formuje swoich podopiecznych, zgodnie z duchowością św. Marii Małgorzaty i siostry założycielki, Marii Bernard i który jest swoistym łącznikiem między Wspólnotą a księdzem proboszczem.

Obecnym opiekunem wspólnoty jest ks. Daniel Rydz, a prowadzącą Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa przy parafii św. Stanisława i Wacława w Świdnicy jest pani Kazimiera Kłosowska.

Comiesięczne spotkania w ośrodkach Straży Honorowej pod kierunkiem księdza Opiekuna służą formacji duchowej i intelektualnej, omówieniu bieżących spraw i nakreśleniu planu pracy na kolejny miesiąc. Również zazwyczaj wtedy dokonuje się losowania biletów zelatorskich, zawierających wskazówki ascetyczne na dany miesiąc.

Przygotowywane i regularnie rozsyłane przez Dyrekcję Arcybractwa informacje, wydawane modlitewniki i czasopismo “Wiadomości Straży Honorowej NSPJ”, rekolekcje i spotkania dla zelatorów przyczyniają się nie tylko do sprawnej działalności organizacji, ale także pozwalają na pogłębienie życia duchowego jej członków.
 • Msze święte w niedziele

  7.00, 8.30, 10.00,
  11.30, 13.00, 18.00

  Msze święte w tygodniu

  6:30, 9:00, 12:00, 18:00

  Msza św. w Kaplicy
  Matki Bożej Świdnickiej

  Sobota godz. 6.30

  Czwartek godz. 16.00 (trydencka)

WYSZUKIWARKA

Copyright © Parafia śśw. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.